PL
santidiving.com

Konserwacja

Pranie i czyszczenie

SKAFANDRY

Do czyszczenia skafandra nie należy używać żadnych rozpuszczalników ani silnych detergentów. Chemikalia te mogą uszkodzić skafander i spowodować jego awarię podczas nurkowania.

 

Po każdym nurkowaniu należy sprawdzić czy skafander nie jest silnie zabrudzony. W przypadku stwierdzenia zabrudzeń należy użyć procedury opisanej w niniejszej instrukcji dotyczącej czyszczenia i dezynfekcji.

 

W celu zachowania prawidłowej higieny skafandra po każdym nurkowaniu należy opłukać zewnętrzną część skafandra w czystej słodkiej wodzie (szczególnie po nurkowaniach w wodzie słonej). Powyższa czynność spowoduje, usunięcie zanieczyszczeń. Ponadto ograniczy powstawanie pleśni oraz rozwój drobnoustrojów. Płukanie należy wykonywać za pomocą wody bieżącej o stosunkowo silnym rozpylonym strumieniu.

 

Po wypłukaniu skafandra należy go wysuszyć. Operacje suszenia skafandra w uzasadnionych wypadkach (zalanie skafandra wodą) wykonujemy po stronie wewnętrznej a po całkowitym wysuszeniu tej strony wywijamy i suszymy stronę zewnętrzną. Standardowo skafander suszymy na szerokim wieszaku z rozpiętym w 3/4 zamkiem a wszystkie części powinny zwisać swobodnie poprawnie wywinięte. Należy unikać suszenia bezpośrednio na słońcu, w pobliżu substancji chemicznych i otwartego ognia, jak również urządzeń grzewczych, silników elektrycznych lub urządzeń wytwarzających ozon. Działanie powyższych czynników może spowodować odbarwienia oraz uszkodzenie elementów skafandra.

 

Kilka porad:

  • Zawsze po nurkowaniu wypłucz kryzę lateksową i manszety i po wysuszeniu posyp je talkiem.
  • Przed nurkowaniem sprawdź, czy zawory są mocno dokręcone.
  • Po założeniu skafandra sprawdź czy zamek gazoszczelny jest dopięty do końca.
  • Jeżeli przetniesz kryzę neoprenową, możesz ją łatwo naprawić poprzez zszycie igłą i nicią od wewnątrz i zaklejenie na zewnątrz.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi po kupieniu skafandra i stosuj zalecenia.

 

OCIEPLACZE

Dlaczego ocieplacze z Thinsulate™ są najlepsze? Cała tajemnica tkwi w mikro włóknach Thinsulate™, które są 10 razy cieńsze od innych włókien syntetycznych, co oznacza, że skuteczniej zatrzymują powietrze, a przez to skuteczniej izolują.

 

Testy wykazały, że zarówno pranie w warunkach domowych, jak i w pralniach chemicznych, nie mają  znaczącego wpływu na praną włókninę. Średnie wartości “CLO” pozostają niezmienione po wielu cyklach prania.

 

Dzięki odpowiedniej konserwacji, produkty z tkaniny izolacyjnej Thinsulate™ wam będą służyć przez wiele lat. Wyroby SANTI mogą być prane tak często jak wymagają tego względy higieniczne. Ocieplina Thinsulate™ użyta do produkcji, nie ulega żadnym zmianom podczas prania a sposób wykonania produktów SANTI gwarantuje możliwość wielokrotnego prania. Jest ono nawet zalecane, w celu przywrócenia ocieplinie Thinsulate™ parametrów izolacyjnych. Zaleca się zakładanie pod Ocieplacz bielizny termoaktywnej, która wchłonie zapach oraz odprowadzi pot wydzielany przez ciało. Bielizna również może być prana dowolnie często.

 

PRZEPIS PRANIA OCIEPLACZY I INNYCH WYROBÓW SANTI Z OCIEPLINĄ Thinsulate™:

Prać w automatycznej pralce w chłodnej wodzie do 400C. Pranie ręczne nie jest zalecane, ponieważ dość trudne jest zamoczenie ocieplacza w celu wypłukania brudu. Niełatwo też usunąć wodę ręcznie z ocieplacza bez jego uszkodzenia. Ocieplacz powinien być prany osobno, aby nie splątał się w pralce oraz aby zmaksymalizować efekty czyszczenia. Do pierwszego prania należy dodać detergent, po czym wyprać ocieplacz dodatkowo jeszcze raz, jednak już bez użycia detergentu. Zalecamy wirowanie na zmniejszonych obrotach.

 

W celu wysuszenia ocieplacza należy rozłożyć go płasko lub wysuszyć w automatycznej suszarce używając delikatnego programu (bardzo niska temperatura) lub tylko powietrza. Do suszenia ocieplacz należy wywrócić na lewą stronę – jeżeli po pierwszym cyklu ocieplacz nadal jest wilgotny suszenie powtórzyć odwracając ocieplacz na prawą stronę. Uwaga: Nie wieszać ocieplacza w celu wysuszenia! Ciężar wody znajdującej się w ocieplaczu spowoduje rozdzielenie się warstwy ociepliny na ramionach.

 

W przypadku drobnego czyszczenia ocieplacza, który nie był wcześniej prany należy kierować się poniższymi zaleceniami:

  • KRYSZTAŁKI SOLI – prać w czystej wodzie bez detergentu
  • DEZYNFEKCJA – może być konieczna w przypadku powstania nalotu podczas długotrwałego nurkowania lub w celu usunięcia pleśni powstałej w wyniku przechowywania ocieplacza w wilgotnym i ciemnym miejscu. Do prania dodać miarkę bezchlorowego wybielacza w płynie (stosować instrukcję podaną na opakowaniu wybielacza). Nie dodawać detergentu.
  • NIEPRZYJEMNY ZAPACH – jeżeli jest to jedyny problem, należy wyprać ocieplacz używając miarki octu, po czym umieścić ocieplacz w pralce i włączyć pełny cykl prania w czystej wodzie. Jeśli ocieplacz był już prany w detergencie i są problemy z wchłanianiem wody, prawdopodobnie detergent (mydło) nie został dokładnie wypłukany. W takim przypadku należy ocieplacz umieścić w pralce na 2 do 4 cykle prania bez detergentu, co powinno przywrócić izolacyjne właściwości ocieplacza. Uwaga: Użycie chlorowego wybielacza może spowodować zmianę koloru lub powstanie plam oraz może uszkodzić warstwę izolacyjną.
Skoro jesteś na tej stronie, zdajesz sobie już sprawę, że Santi przetwarza Twoje dane osobowe. Jeżeli interesują Cię szczegóły tych procesów albo informacja o Twoich prawach, czytaj dalej.Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.